BUGÜN 22 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ  

 
 
ANA SAYFA

HAKKIMIZDA

HİZMETLERİMİZ

SSS

İLETİŞİM

 
 
 
 SIK SORULAN SORULAR
Kesintisiz Güç Kaynaklarında Paralelleme Hangi Şekillerde Olmaktadır?

 

 

UPS’lerde paraleleme temel olarak iki farklı amaç ile yapılmaktadır.Güç artırımı (Power Paralel)  ya da  çalışma güvenliğini arttırmak amaçlı olarak yedekli çalışma (Redundent ve Hot Standby olarak iki şekilde)  yapılmaktadır.

     

      Üç çeşit paralelleme biçimi vardır.

 

  1. Güç artırımına yönelik Paralelleme;

Bu sistem mevcut UPS gücünün yeterli gelmemeye başladığı durumlarda ikinci (veya daha fazla) UPS'nin ilave olması ile toplam UPS gücünün arttırılması ile  daha fazla güç elde etmek için yapılan paralellemedir. Toplam güç iki cihazın güçlerinin toplamı kadardır. Örneğin elimizde 2 adet 100kVA UPS varsa toplam güç 200kVA olacaktır. Böylece kesintisiz güç kaynaklarından  beslenen cihaz-makine-yük  sayısı da iki katına çıkarılabilir.

  

  1. Çalışma Güvenliğini arttırmaya yönelik;

 

A -  Redunden Paralel (Yedeklemeli)

 

Bu çalışma şeklinde toplam güç, tek bir cihazın gücü kadardır. Güç artırımı olmaz.

Örneğin elimizde 2 adet 100kVA UPS var ise toplam güç yine 100kVA’dır. Güç kaynaklarına bağlanabilen yük miktarında bir artış söz konusu değildir.  Mevcut yükü paylaşarak çalışırlar. Herhangi bir güç kaynağında sorun çıkarsa diğeri toplam yükü üzerine alır. Bu nedenle tek başına çalışmaya devam eden güç kaynağının toplam yükü üzerine alabilmesi için, toplam yük miktarının bir KGK’nın gücünden fazla olmaması gerekir.

 

B – Hot Standby (Boşta Yedek)

 

Bu çalışma şeklinde cihazların birinin üzerinde yük bulunmaz. Yükü üzerinde bulunduran cihazda bir sorun-arıza oluşursa boşta-hazırda bekleyen güç kaynağı kesintisiz olarak yükleri beslemeye devam edecektir.

 

 
 
 
 
 
Powered By Online Merkez

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  SSS  |  İletişim