BUGÜN 22 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ  

 
 
ANA SAYFA

HAKKIMIZDA

HİZMETLERİMİZ

SSS

İLETİŞİM

 
 
 
 SIK SORULAN SORULAR
UPS Hakkında Genel Bilgiler

  

 

   KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARININ ÇALIŞMA İLKESİ

 

   Kritik yükleri kesintisiz beslemesinin yanı sıra gerilimin efektif değer, frekans ve dalga şekli gibi tipik büyüklüklerini, şebekenin sağlayamayacağı doğrulukta veren KGK sistemi şebekeden çektiği AC türündeki elektrik enerjisini önce bir doğrultucu üzerinden DC enerjisine dönüştürür. Doğrultucu hem yüke gerekli biçimde enerji sağlayan eviriciyi besler, hem de ara devrede yer alan akümülatör grubunu doldurur (şarj eder). Eviricinin görevi, sağlanan DC enerjisinden, istenen standart efektif değerde ve frekansta, AC dalga şeklini üretmektir. Doğrultucu çıkışı nominal DC değerde tutulur, yük evirici üzerinden beslenir. Şebeke geriliminin sınır değerlerinin dışına çıkılması veya kesilmesi durumunda doğrultucu çalışmaz. Evirici akümülatörden çektiği DC enerjisi ile yükü kesintisiz olarak istenen değerde beslemeye devam eder.

   

    Akümülatör grubunun depoladığı enerji sınırlı olduğundan kesinti uzun süre devam ederse doğrultucunun yedek bir motor jeneratör grubu tarafından beslenmesinde fayda vardır.  İnform Ups alacaksanız bu konudaki tavsiyemiz elektrik kesintilerinde ihtiyaç duyulan çalışma süresi ve yük durumu göz önüne alınarak akü gruplarının, işin ekonomik yönünün de dikkate alınarak belirlenmesidir. Bu hesapla işin ekonomisi de göz önüne alındığında uygun çözüm üretilemiyor ise ve de elektrik kesintilerinde daha uzun süreler çalışılmak isteniyorsa,  kesintisiz güç kaynağını asgari akü grubuyla ele almak ve UPS ile şebeke arasında bir motor jeneratör grubu kullanmakta fayda vardır.

 

    Kontrol elektroniği ünitesi, şebeke, doğrultucu, akümülatör ve eviriciyi sürekli olarak denetleyerek bu birimlerin uyum içinde çalışmasını sağlar. Bu durumda herhangi bir arıza oluşmadığı sürece kontrol düzeneği çıkışın sürekliğini istenen gerilim değeri ve şekliyle oluşmasına sağlayacaktır.

 

 

 

 

    KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

 

   Elektrik enerjisinin gittikçe yaygın kullanım alanı bulması, hayati önem taşıyan ya da sürekli çalışması gereken, cihaz ve sistemlerde uygulanması, bu enerjiyi üreten kaynakların güvenilirlilik sorununu gündeme getirmiştir. Tüketilen elektrik enerjisinin %95’den büyük bir oranını sağlayan AC şebekesinde, güvenilirlilik için alınan tüm önlemler bile günümüz uygulamasında yeterli olmamakta, kritik yük olarak nitelendirilen cihaz ve sistemlerin Kesintisiz Güç Kaynakları üzerinden beslenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu anlam da Enel Enerji nin sağladığı UPS’ler bütün sektörlerde kritik noktalarda beslenmesi gereken yükler için uygun ürün yelpazesiyle ihtiyacı karşılamaktadır. Hemen her sektörde (Bankacılık, Demir-Çelik, Tekstil, Bilişim, Sağlık, Otomotiv, Ambalaj Sanayi, Matbaacılık, Denizcilik vb.)  her güçte sunduğu kesintisiz güç kaynaklarıyla çalışma sürekliliği gerektiren cihazlar için şebeke elektriğindeki kesilme ve dalgalanmalardan etkilenmeyi en aza indirmiştir.

 

   Alternatif Gerilim Şebekesindeki  Bozucu  Etkiler ve Kritik Yükler

   AC şebekeleri aşağıdaki özellikleri sağladığı varsayılan gerilim kaynaklarıdır.

-         Sabit efektif değer ve sabit frekansta alternatif gerilim sağlar.

-         Gerilim dalga şekli sinüzoidaldir.

-         Sağlanan enerji süreklidir.

-         Sıralanan özellikler yükleme şekliyle değişmez.

 

Ancak bu özellikleri pratikte bulmak mümkün değildir. Aksi halde UPS dediğimiz cihazlara bu

anlamda bir ihtiyacımız kalmayacaktı. Şebekeyi oluşturan güç santrallerindeki jeneratörlerden tüketicinin bağlandığı besleme klamenslerine kadar bütün birimler, belirtilen özellikleri sınırlı olarak sağlarlar. Gerilimin efektif değeri ve dalga şeklinin değişmesi, genellikle yüklenmeye bağlıdır. Kısa devre empedansının ideal olarak sıfır olmaması, çekilen akıma bağlı olarak gerilimin değişmesine neden olur. Efektif değeri sabit tutmak için gerilim regülatörlerinden, dalga şeklini düzeltmek için filtre devrelerinden yararlanılabilir.

    Şebekenin herhangi bir noktasında oluşacak geçici arızalar da tüketiciyi etkiler. Enerji nakil hattının kopması, aşırı yüklenmede kesicilerin devreyi açması, hatta yıldırım düşmesi, indirici ve yükseltici tarfoların devreye girip çıkması gibi durumlarda; gerilimde kısa ya da uzun süreli kesintiler görülür ve tüketici temiz eneji ile beslenmez. Buna benzer durumlarda motor-jeneratör grupları gibi yedek güç kaynaklarına başvurulabilir. Ancak bunlar elektromekanik dönüştürücüler olduğundan, kesinti süresini belli bir değerin altkına indiremez. Kesinti sırasında grubun otomatik olarak çalıştırılması ve sürekli rejime girmesi bile birkaç dakika alır. Grubun sürekli çalıştırılması ve kesinti ile birlikte yükün jeneratöre aktarılması ise birkaç yüz milisaniye süre gerektirir. Bu da ekonomik açıdan verimli olmayabilir.

    Modern teknolojinin getirdiği olanaklar yanında karşılaşılan belki de en önemli problem, elektrik gücü ile çalışan bir takım cihaz ve sistemlerin beslemede görülebilecek çok kısa süreli aksamalardan bile etkilenmeleridir. Hastaneler, havaalanları, haberleşme merkezleri gibi kuruluşların kesintilere tahammülü gittikçe azalmaktadır. Örneğin bir açık kalp ameliyatı veya iniş sırasında uçağa gerekli bilgilerin aktarılması anında doğabilecek kesintiler hayati önem taşımaktadır.

    Gerek hayati önem taşıyan kuruluşlarda, gerekse endüstriyel uygulamalarda gittikçe yaygın kullanım alanı bulan Kesintisiz Güç Kaynakları, daha yaygın olarak bankacılık, işletmecilik gibi çabuk etkilenen kritik yüklerin bulunduğu yerlerde kullanılmaktadır. Birkaç saniyelik kesintiler bile hassas cihazlardaki bilgilerin yok olmasına ve hatalı bilgilerin oluşmasına neden olmaktadır.

    Kesintisiz Güç Kaynakları işte bu gereksinimlerin zorlanması ile ortaya çıkmış statik elektronik düzenlerdir. Güç elektroniği ve elektronik kontrol tekniğindeki gelişmelere paralel olarak gerçekleştirilen UPS’ler günümüzde tüketicinin tüm isteklerine cevap verebilecek özellikte ve performansta yapılabilmektedir.

 

 

 
 
 
 
 
Powered By Online Merkez

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  SSS  |  İletişim