BUGÜN 22 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ  

 
 
ANA SAYFA

HAKKIMIZDA

HİZMETLERİMİZ

SSS

İLETİŞİM

 
 
 
 SIK SORULAN SORULAR
Online UPS Tasarım Mantığı

 

 

Redresör          : UPS'ler de Redresör, şebeke gerilimini doğru gerilime çevirir. İnvertör   kısmına DC gerilim  sağlar ve aküyü şarj eder. Voltaj değişimlerini kompanze eder ve parazit  dalgalanmaları filtre eder.

 

Akü Grubu      : UPS Sisteminin DC barasına direkt irtibatlıdır. İnvertörün ihtiyacı olan enerji şebeke kesildiği anda aküden devam eder. Böylece UPS çıkış gücünün kesintisiz olarak devam etmesi sağlanır.

 

 

İnvertör             : Kesintisiz Güç Kaynaklarının  en önemli kısmı olan invertör, DC gerilimi AC gerilime çevirir ve   ihtiyacınız olan (Temiz ve Kesintisiz) enerjiyi sağlar.

 

 

Statik By-Pass : İnvertör arıza durumunda veya aşırı yüklemede yükü şebekeye kesintisiz olarak

                            aktarır. Yük normale döndüğünde tekrar yükü üzerine kesintisiz alır.

 

 

ÇALIŞMA ŞEKİLLLERİ:

 

 

UPS ;Normal Çalışmada : Kesintisiz Güç Kaynağının normal çalışmasında şebeke gerilimi redresör tarafından doğrultulur. Akü şarj edilirken invertöre DC enerji temin edilir. İnvertör DC gerilimi regüle edilmiş ve temiz bir AC gerilime çevirir ve kritik yüke aktarır. 

 

 

 

UPS ;Şebeke Kesildiğinde Çalışmada : Kesintisiz Güç Kaynağı invertörü, şebeke kesildiğinde enerjisini aküden sağlar. Böylece kritik yük şebeke geriliminin kesilmesinden etkilenmez. Yükün besleme süresi; akü grubunun kapasitesine ve çıkıştan çekilen güce bağlıdır. Eğer şebeke tekrar gelmez ise UPS önce akü düşük alarmı verecek ve birkaç dakika sonra otomatik olarak kapanacaktır. 

 

 

UPS ;Şebeke Tekrar Geldiğinde Çalışmada : Şebeke tekrar geldiğinde Kesintisiz Güç Kaynağı redresörü hiç bir işleme gerek duymaksızın aküyü şarj etmeye başlayacaktır. Eğer UPS  kapatıldıysa herhangi bir işlem yapmadan cihazınızı tekrar açabilirsiniz.

 

 

UPS ;İnvertör Arıza Veya Aşırı Yük Durumunda Çalışmada :  Aşırı Yük veya invertör arıza durumunda şebeke gerilimi uygun değerde ise Yük kesintisiz ve senkron olarak şebekeye aktarılır. Arıza durumu veya aşırı yük durumu düzeltildiğinde yük otomatik olarak şebeke beslenmesi üzerinden invertör beslemesi  üzerine kesintisiz geçer.

 
 
 
 
 
Powered By Online Merkez

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  SSS  |  İletişim