BUGÜN 22 HAZİRAN 2024 CUMARTESİ  

 
 
ANA SAYFA

HAKKIMIZDA

HİZMETLERİMİZ

SSS

İLETİŞİM

 
 
 
 SIK SORULAN SORULAR
Kesintisiz Güç Kaynakları Arızalarının Saptanması

 

 

Online UPS oldukça karmaşık elektronik kontrol devrelerine sahiptir.  Bu devrelerde meydana gelebilecek hataların saptanması, hataların nedenlerinin bulunabilmesi ve gerekli onarım işlemlerinin yapılabilmesi için, bu devrelerin yapısı ve işleyişi hakkında doğru ve eksiksiz bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu bölümde konu ile ilgili eğitim almış kullanıcıların alarm ve göstergeleri doğru yorumlayarak gereken ilk müdahaleyi yapabilmesi için gerekli olacak yeterli bilginin verilmesi amaçlanmaktadır.

 

Ortaya çıkacak olan UPS problemlerinin saptanması için pratik bir yol yoktur. Bir çok problem yavaşlayan bir   performans düşüşü   şeklinde ortaya çıkmaz. Genelde UPS ya sorunsuz çalışır yada devreden çıkarak yükü bypass beslemesine transfer eder. Ancak sistem veya yük özelliklerindeki herhangi bir değişikliğin hemen saptanabilmesi için,  daha önce bakım işlemleri bölümünde belirtildiği üzere UPS çalışma parametrelerine ilişkin ölçümlerin düzenli olarak kaydedilmesi gerekir.

 

Genel olarak, çıkış gerilimi normal olarak belirlenen değerden %2 oranında sapmalar gösterebilir. Belirtilen bu tipik değerlerden çok farklı değerler söz konuysa bunların nedeni araştırılmalıdır.

 

Sorunların yetkili servise aktarılması sırasında yük durumu ile ilgili detayların (örneğin yeni bir yük bağlanmış veya mevcut bir yük ayrılmış vb. olabilir.) aktarılması da yararlı olacaktır.

 

Arıza nedenlerinin saptanması sırasında sistemli bir  şekilde şu genel yapıyı takip etmek gerekir:

 

Hatanın belirlenmesi  :  Hata ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey görüntülü mesajlar, gösterge paneli ledleri, çalışma parametre değerleri ve w-otomatların son durumlarının gözlenmesi ve kaydedilmesidir. Herhangi bir butona  basmadan önce yapmanız gereken ilk şey budur.

 

Düzeltici  müdahaleler:Tüm göstergeleri not ettikten sonra “ Ön Panel ” konusuna bakarak bu hata ve uyarı mesajlarının ne anlama geldiklerini okuyunuz. Bu uyarılarla ilgili varsa önerilen işlemleri uygulayınız. Eğer önerilen işlemleri yeterince anlamadıysanız yada bir kaç led yanıyor ve bunlar arasındaki sebep ve sonuç ilişkisini anlamadıysanız  derhal yetkili servisi arayınız.

 

Hatanın rapor edilmesi:  Durumu yetkili servise bildirmelisiniz. Müşterinin sağlayacağı bu geri   besleme ürün güvenilirliğinin artırılması ve ürünün çalışma performansının anlaşılabilmesi için önemli bir faktördür.

 
 
 
 
 
Powered By Online Merkez

Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Hizmetlerimiz  |  SSS  |  İletişim